157 KİLO ALTINDAN GALATA KULESİ
Nadir Metal Rafineri’nin 157,65 kilo altın ve 282,50 kilo gümüş kullanılarak hazırladığı Galata Kulesi minyatürü, 12-15 Ekim tarihlerinde CNR Expo’da gerçekleşen İstanbul Jewelry Show’da sergilendi. Galata kulesi İstanbul ilinin Galata semtinde bulunan ve şehrin en görkemli sembollerinden biri olan, 528 yılında inşa edilmiş bir kuledir.

Galata kulesi dünyanın sayılı en eski kulelerinden biridir. Bizans imparatoru Anastasius tarafından 528 yılında fener kulesi adıyla inşa ettirilmiştir. 1204 yılında çok büyük hasara uğramış olan kule, daha sonra 1348 yılında " İsa Kulesi " adıyla yığma taşlardan yapılarak Cenevizliler tarafından yeniden inşa edilmiştir. 1348 yılında ise yeniden inşaatı bitmiş ve kentin en büyük binası olmuştur. Galata kulesi 1445-1446 yılları arasında inşa edilerek tekrar yükseltilmiştir. Kule Türklerin eline geçtikten sonra her geçen yüzyıl yenilenmiş, tadilat ve bakımı yapılmıştır.

1717 yılında Galata Kulesi yangın gözlem evi olarak da kullanılmıştır.1831 yılında çıkan bir yangınla hasar görmüş ve onarılmıştır. Yıllarca çeşitli onarımlardan ve bakımdan geçen Galata Kulesi 1965 yılında yapılan onarımdan sonra bugünkü görünümünü elde etmiştir.

NADİR METAL'İN GALATA KULESİ
Bu yıl 45.si düzenlenmiş olan CNR EXPO Ekim Fuarı’nda müşterilerimizin ve basının yoğun ilgisini çeken altından Galata Kulesi fuarın en çok konuşulan projesi olarak sergilendiği dört gün boyunca fuara damgasını vurdu.

Kule’nin yapımı 95 gün sürmüş olup, 22 ustanın büyük sabrı ve emeği ile son haline getirilirmiştir. El tezgahlarında tecrübeli ustalarımızla şekillendirilerek, özgün mimarisine en uygun şekilde hazırlanmıştır. Kulenin alt bölümü 29 kattan oluşmaktadır. Bu bölümde 1559 adet 100 g altın 120 adet 20 g gümüş külçeler kullanılmıştır. Kulede 12 adet küçük 6 adet büyük pencere 1 gözlem pencere kapısı ve merdivenleri önünde 250 gramlık Osmanlı tuğrası bulunmaktadır. Üst bölümler ise dökme ve plaka gümüşler işlenerek yapılmıştır.

Kule’ de toplamda 157,650 kg altın - 282,5 kg gümüş kullanılmıştır.

NADİR METAL RAFİNERİ 50.YIL
50 Yıl önce atölye ekibi ile yola çıktığımızda, 50 yıl sonrasında şu anki noktada olacağımızı bilerek hareket ettik. Hayallerimiz oluşturduğumuz gerçeklerin alt yapısı olmuştur. Ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri en net biçimde yorulmayarak yaratmış olduğumuz piyasa istikrarı ve istihdam hareketliliği ülkemizin ekonomik bazda ilericiliği ile paralellik sağlamıştır.

Kurumumuzca oluşturduğumuz profesyonel bir ekip ile beraber saha içi ve saha dışı çalışmalarımız ile ülkemizin büyüme hızına endeksli olarak hareket ediyor, ekonomik ivmeyi ise bir üst noktaya taşıyarak sağladığımız katkı ülkemiz ve kurumumuz adına değer taşımaktadır. Bu açıdan genel çerçeveye baktığımızda yanılmamış olmak bizleri mutlu etmekle beraber, ülkemizin sağladığı istikrar bizler için gurur kaynağı olmuştur.

1967’ den bu yana durağan bir hayalciliğin değil an be an bir sonraki adımı düşünerek hareket edip oluşturduğumuz gerçeklerin temsilcileri olmaya çalıştık. Uluslararası ekonominin sürüncemede olduğu şu dönemlerde ülkemiz ekonomisindeki yerel ve cesur adımlar Avrupa tekelinde bir ekonominin değil, Türkiye’nin söz sahibi olduğu ilerici ekonomiyi yaratmak için nefes aldığımız her gün daha iyiyi yapabilecek olmanın verdiği heyecanı ile çabalamaya devam ediyoruz.

Dünden bugüne ekip olmaktan ziyade kurum içerisinde oluşturduğumuz iş anlayışı, aile olmayı başarmamızdan kaynaklanmaktadır. Geçmişte olduğu gibi, bugünde yarattığımız misyonun takipçileriyiz. Ardımızda bıraktığımız her bir yıl bizlere kendimizi yenilememiz açısından eşsiz fırsatlar sunmuştur. İçimizdeki heyecan hala ilk günkü gibi diri ve capcanlı… Bugün 50 yılı geride bırakırken ardımızda bıraktığımız ve ülkemize armağan ettiğimiz çalışmalar ile nice yılların bize umudu olsun..